|
Forum Mieszkańców Mysłowice Forum Mieszkańców Mysłowice
|
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat |
Autor |
Wiadomość |
andreas
Dołączył: 16 Mar 2008
Posty: 20
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Kostow/Myslowitz
|
Wysłany: Wto 21:10, 25 Mar 2008 Temat postu: Ruch Autonomii Śląska |
|
|
Ruch Autonomii Śląska - informacje
Co to jest Ruch Autonomii Śląska?
Ruch Autonomii Śląska to organizacja utworzona w styczniu 1990 roku przez grupę Ślązaków, którzy w nowej rzeczywistości politycznej rozpoczęli walkę o upodmiotowienie Śląska i jego mieszkańców. RAŚ za główny cel stawia sobie utworzenie dwóch autonomicznych regionów w historycznych granicach: dolno- i górnośląskiego.
Co to jest Śląsk?
Śląsk to dla nas historycznie ukształtowane obszary dolno- i górnośląski. Za Dolny Śląsk uważamy obszar przedwojennej Provinz Niederschlesien, która na swych zachodnich krańcach objęła obszar Górnych Łużyc, należących do Śląska w latach 1815-1945 jedynie w sensie administracyjnym; za Górny Śląsk uważamy zaś obszar Rejencji Opolskiej (późniejszej Provinz Oberschlesien) w granicach przedplebiscytowych oraz Śląska Austriackiego, obejmującego tereny Księstw Cieszyńskiego, Opawskiego, Karniowskiego i południowej części biskupiego Księstwa Nyskiego.
Co to jest Autonomia?
Autonomia to pojęcie prawnokonstytucyjne, oznaczające możliwość stanowienia prawa na szczeblu regionalnym w randze ustawy. Autonomia to zasada, która pozwala jednostkom i wspólnotom samodzielnie rozwiązywać swe problemy, gospodarować owocami swej pracy i poszukiwać własnych dróg rozwoju - to przecież jednostki i tworzone przez nie wspólnoty najlepiej orientują się w swoich własnych sprawach!
Czy RAŚ dąży do odłączenia Śląska od Polski?
Ruch Autonomii Śląska nigdy nie domagał się odłączenia Śląska od Polski, a jedynie przyznania temu regionowi szerokiej autonomii politycznej. Autonomizacja Śląska powinna odbywać się w ramach szerszej reformy państwa, polegającej na przekształceniu Polski w państwo regionalne, a w dalszej perspektywie federalne. Funkcjonowanie autonomicznego Śląska widzimy również w aspekcie zdecentralizowanej Wspólnoty Europejskiej - Europy Regionów zgodnie z koncepcją „Europy 100 Flag”.
Kto jest Ślązakiem?
Ruch Autonomii Śląska nie chce w sposób stanowczy decydować o niczyjej tożsamości czy poczuciu przynależności do określonej grupy, pozostawiając jednostkom swobodę takiego wyboru. Tym niemniej w naszym odczuciu, Ślązakiem może być uznany każdy, kto sam uważa się za Ślązaka i spełnia przynajmniej jeden z poniższych warunków
1. Urodził się na Śląsku
2. Mieszka na Śląsku
3. Jest potomkiem Ślązaków
Kim są członkowie Ruchu Autonomii Śląska?
Członkami RAŚ są Ślązacy, którzy uważają, że autonomia przyczyni się do poprawy warunków życia na Śląsku, poprawy sytuacji ekonomicznej regionu, a także wzrostu świadomości narodowej oraz regionalnej Ślązaków. Są wśród nas osoby należące do różnych środowisk: inteligencja, robotnicy, przedsiębiorcy, studenci, uczniowie, rolnicy, itd. Zrzeszamy Ślązaków zamieszkałych tak na obszarze Polski, jak i tych, którzy mieszkają poza granicami kraju: w Niemczech, Kanadzie, USA i wielu innych krajach - jest nas ponad 6 tysięcy.
Czy RAŚ jest ugrupowaniem prawicowym, czy lewicowym?
Ruch Autonomii Śląska nie identyfikuje się z żadną ogólnopolską siłą polityczną - czy to z lewa czy z prawa. Nasz regionalny charakter uważamy za dużo bardziej wyrazisty wyznacznik tożsamości ruchu, niż tradycyjny podział na lewicę i prawicę. Jednakże nasze przywiązanie do tradycyjnych wartości, osobistej wolności, a także niechęć wobec wszechwładnych struktur biurokratycznych, każą sytuować RAŚ wśród ugrupowań wolnościowych.
Czy RAŚ jest ugrupowaniem mniejszościowym?
Ruch Autonomii Śląska jest ugrupowaniem regionalnym, nieograniczającym się do reprezentowania interesów jednej tylko grupy narodowościowej czy też etnicznej mieszkającej w naszym regionie. RAŚ stara się być reprezentantem wszystkich Ślązaków, niezależnie od ich opcji etnicznej, religijnej czy językowej. Nie chcemy jednak ukrywać, że reprezentowanie interesów etnicznych Ślązaków oraz promocja śląskiej kultury i rozbudzanie śląskiej tożsamości stanowią dla nas zadania priorytetowe.
Z kim współpracuje RAŚ?
Najprościej można powiedzieć, że Ruch Autonomii Śląska znajduje naturalnych partnerów we wszystkich ugrupowaniach regionalnych, regionalistycznych, etnicznych i wolnościowych. Wśród organizacji działających na Śląsku nie sposób nie wymienić pokrewnych stowarzyszeń odwołujących się do tradycji regionalnych, w tym ruchów zrzeszających śląskich Niemców. Na szczeblu europejskim współpracujemy z podobnymi organizacjami reprezentującymi m.in. społeczność baskijską, bretońską, morawską, szkocką, tyrolską, walijską, itp., Co warte podkreślenia, podobnie jak RAŚ, nasi partnerzy dążą do osiągnięcia swych celów metodami pokojowymi.
Czy autonomiczny Śląsk będzie lepiej zarządzany niż obecnie?
To oczywiście będzie zależało od umiejętności władz regionu, które w pełni demokratycznym kraju powinny być rozliczane ze swych poczynań. W tak scentralizowanym kraju jak Polska, władze wojewódzkie, zarówno te reprezentujące administrację rządową jak i tzw. samorządową mają niewielki margines swobody działania, czekając na dotacje i subwencje centralne zabierane przecież z naszych kieszeni. Nie możemy zapominać, że tak długo jak wybrani przez nas włodarze tej ziemi nie będą mieli świadomości, że zarządzają naszymi pieniędzmi, tak długo będziemy zdani na łaskę urzędników centralnych.
|
|
Powrót do góry |
|
|
|
|
|
|
Możesz pisać nowe tematy Możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
|