Forum Mieszkańców Mysłowice
Forum Mieszkańców Mysłowice
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna
->
Dokumenty
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
:: FORUM MIESZKAŃCÓW MYSŁOWIC (2007/2014)
----------------
Witamy na Forum
:: MYSŁOWICE
----------------
Wybory 2014
O Mysłowicach
Informacje z Mysłowic
Inwestycje, budowy, remonty
Administracja i sprawy publiczne
Inwestycje zrealizowane
Sport
Fotoforum
Kandydaci na Prezydenta
:: HISTORIA
----------------
Mysłowice dawniej
Dokumenty
:: REKREACJA
----------------
Kultura i rozrywka
Zespoły muzyczne
:: SPOŁECZEŃSTWO
----------------
Na każdy temat
Silesia
Ogłoszenia
:: INICJATYWY MIESZKAŃCÓW
----------------
OFF Festival
Muzeum Miasta Mysłowice
Praca
Sprzedam, kupię, zamienię
MOK - Mysłowicki Ośrodek Kultury
Przyroda
Ludzie
Architektura
Reportaż
Imprezy
Inne
Oddam, poszukuję, inne
"PROMENADA WCZORAJ, PROMENADA JUTRO"
PLEBISCYT MIESZKAŃCÓW MYSŁOWIC mySŁAWY
Mysłowickie Diamenty 2009
Sprzątanie Trójkąta Trzech Cesarzy
mySŁAWY 2008
mySŁAWY 2009
MySławy 2010
Sportowe
Mysłowicki Ośrodek Kultury i Sztuki
Miejskie Centrum Kultury
Wybory 2010
Organizacja
----------------
Archiwum
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
take
Wysłany: Pon 12:47, 02 Mar 2009
Temat postu:
Premiera filmu "Prymas z Mysłowic" już 4 marca
(Tomasz Kusiak, MMSilesia.pl)
W środę odbędzie się premierowa projekcja nowego filmu "Prymas z Mysłowic" ukazującego życie i dokonania jednego z najsławniejszych mysłowiczan, kardynała Augusta Hlonda, Prymasa Polski.
Film o Prymasie powstał z okazji 140. rocznicy ustanowienia mysłowickiego dekanatu. Film wyreżyserował
Paweł Woldan
, który wykorzystał w nim mało znane dokumenty, ukazujące działalność duszpasterską Kardynała Augusta Hlonda, opiekuna polskiej emigracji, stojącego na straży moralności narodu, wielkiego Mysłowiczanina i Ślązaka.
Film trwa około 45 minut, a koszt scenariusza i produkcji filmu, którą sfinansowało miasto zamknął się w kwocie niespełna 70 tys.zł.
Niedawno odbyła się zamknięta premierowa projekcja filmu, lecz już od marca film będzie dostępny dla szerokiej publiczności. - Termin 4 marca jest pierwszym terminem prezentacji filmu. Jeśli zainteresowanie prezentacją będzie wymagało kolejnych pokazów oczywiście zadbamy o to, by się odbyły - informuje
Katarzyna Szymańska
z mysłowickiego magistratu.
Projekcje odbędą się w Miejskim Centrum Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7 (Kino Oscar) w pierwszej kolejności dla szkół oraz pokaz ogólnodostępny:
4 marca o godz. 17.00
.
Wstęp jest bezpłatny.
Syn mysłowickiej ziemi
Prymas Polski, kard. August Hlond urodził się 5 lipca 1881 roku w Mysłowicach-Brzęczkowicach. W 1887 roku rozpoczyna naukę w szkole podstawowej w Zawodziu, później w Chorzowie i Mysłowicach-Brzezince. W kwietniu 1893 roku wstępuje do gimnazjum w Mysłowicach, skąd już w październiku wyjeżdża wraz ze starszym bratem Ignacym do zakładów salezjańskich w Valsalice pod Turynem, gdzie rozpoczyna pierwszą klasę gimnazjum.
Hlond - pierwszy biskup katowicki i późniejszy prymas
Mysłowicki sługa Boży jako salezjanin po utworzeniu w 1925 roku 14 grudnia otrzymuje nominację na pierwszego biskupa diecezji katowickiej. 3 stycznia 1926 roku konsekrowany na biskupa, zaś w 24 czerwca 1926 roku został konsekrowany na arcybiskupa metropolitę gnieźnieńsko-poznańskiego oraz Prymasa Polski przez samego papieża Piusa XI. 20 czerwca 1927 roku kreowany kardynałem.
Prezentował ugodowe stanowisko względem rządu, zarówno przed, jak i po przewrocie majowym, odcinając się zarówno od skrajnej prawicy, jak i lewicy. Odznaczony w 1932 Orderem Orła Białego.
Rzecznik wolności lat 1939 - 1945
W momencie wybuchu II Wojny Światowej Hlond opuszcza kraj, udając się początkowo do Rumunii. Tam prezydent Mościcki rozważał jego osobę jako kandydata na prezydenta. Następnie chciano mu powierzyć urząd premiera, z czego prymas także zrezygnował.
19 września 1939 przybył do Watykanu gdzie dość aktywnie działał na rzecz sprawy polskiej w watykańskim radiu. Był także informatorem przywódców Zachodu o sytuacji w okupowanej Polsce. 3 lutego 1944 aresztowany przez gestapo i wielokrotnie internowany.
W Paryżu władze hitlerowskie nakłaniały go uprawiania propagandy skierowanej do Polaków, w zamian za wolność. Nieugięty Hlond wyzwolony wreszcie został z rąk Amerykanów, skąd udał się pomimo sprzeciwom rządu w Londynie na ziemie Polskie, gdzie rozpoczął odbudowę zniszczonych kościołów.
Kard. August Hlond po swoim uwolnieniu z rąk hitlerowców, spotyka się w zakładzie salezjańskim Serca Jezusowego ze studentami i przełożonymi. Rzym, 25 IV 1945r. "Dusza Wybrana", 2000.
4 marca 1946 roku zostaje metropolitą arcybiskupem metropolitą gnieźnieńsko-warszawskim. W 1948 Katolicki Uniwersytet Lubelski przyznał mu tytuł doktora honoris causa.
Umiera najprawdopodobniej w skutek powikłań po operacji wyrostka robaczkowego. W swojej ostatniej woli tuż przed śmiercią 21 października 1948 roku zaznaczył: “Na razie pochowajcie mnie gdziekolwiek, potem znajdźcie jakiś skromny kącik w katedrze św. Jana i tam złóżcie me szczątki. Chciałbym być pochowany w Warszawie dlatego, że jestem pierwszym Prymasem, który przyszedł do Warszawy...”
Zmarł 22 października 1948 w Warszawie, gdzie został pochowany w podziemiach Archikatedry św. Jana, tak jak sobie życzył.
Wychowali swe dzieci dla Boga i Polski
W Mysłowicach na tzw. Nowym Cmentarzu przy ul. Mikołowskiej znajduje się grób rodzinny rodziców Augusta Hlonda. Byli to Jan Hlond (1855–1919) i Maria Hlond (1858–1933), na którym wyryto epitafium "Małżonkowie religijni i cnotliwi. Wychowali swe dzieci dla Boga i Polski. Zgromadzeniu Salezjańskiemu dali czterech synów. Śląskowi pierwszego biskupa, Polsce prymasa, Kościołowi kardynała. Niech odpoczywają w pokoju."
Niezwykły wielki człowiek
"Prymas Polski, kard. August Hlond był niezwykłą postacią swoich czasów. Odegrał niezwykle znaczącą rolę zarówno w życiu kościelnym, jak i w tworzeniu zrębów wolnego państwa polskiego. I choć upłynęło już trochę czasu od Jego śmierci, słowa Jego nauczania nie straciły nic ze swej aktualności. Swoim życiem głęboko wpisał się w dzieje Kościoła i Ojczyzny." (www.tchr.org/hlond/)
Obecnie w Mysłowicach istnieją Górnośląska Wyższa Szkoła Pedagogiczna oraz Liceum Handlowe im. Kardynała Augusta Hlonda. W Mysłowicach-Brzęczkowicach nieopodal miejsca, gdzie niegdyś stał dom rodzinny Hlondów przebiega ulica zwana jego imieniem, a w centrum miasta w centralnym punkcie Placu Wolności stoi pomnik odsłonięty w 2002 roku.
Wynieść na ołtarze
9 marca 2006 roku w warszawskiej Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela miała miejsce uroczystość translacji (przeniesienia) doczesnych szczątków Sługi Bożego Augusta kard. Hlonda. Szczątki Sługi Bożego Hlonda spoczęły w kaplicy Św. Jana Chrzciciela, gdzie został poświęcony sarkofag, w którym złożono trumnę.
Obecnie nadal trwa proces beatyfikacyjny kardynała Augusta Hlonda, który rozpoczął się w styczniu 1990 roku.
Tofik
Wysłany: Pią 20:49, 20 Lut 2009
Temat postu: [Film] Prymas z Mysłowic
Prymas z Mysłowic
( Krzysztof P. Bąk - POLSKA Dziennik Zachodni )
On kochał Śląsk. Wyniósł z niego, to co najpiękniejsze - mówi autor dokumentu o księdzu kardynale Hlondzie. Premierowy pokaz dokumentu "Prymas z Mysłowic" odbędzie się w przyszły czwartek. Seans będzie zamknięty. Dopiero w marcu będą go mogli obejrzeć mysłowiczanie.
Film powstał z okazji 140. rocznicy ustanowienia mysłowickiego dekanatu. Przedstawienia sylwetki ks. kard. Augusta Hlonda, jednego z najsłynniejszych mysłowiczan, podjął się ceniony dokumentalista, Paweł Woldan.
Reżyser ma już w swoim dorobku wielokrotnie zresztą nagradzany film o Hlondzie. Nakręcił go pięć lat temu. - To była biografia od urodzenia do ostatnich chwil - tłumaczy Paweł Woldan. - Pokazuje związki ze śląską ziemią, sylwetkę Hlonda od urodzenia aż do chwili gdy został prymasem Polski - dodaje.
Film trwa ok. 45 minut. Wykorzystano w nim wiele mało znanych dokumentów i fotografii z archiwum katowickiej kurii. O Hlondzie i jego dokonaniach opowiadają m. in. historycy Kościoła. - Niestety nie zachowało się wiele materiałów filmowych z tego okresu - przyznaje reżyser.
Jak mówi Paweł Woldan, mysłowiczanie powinni być dumni, że tuż obok nich urodził się i wychował człowiek tak wielkiego formatu. - On po prostu kochał Śląsk. Jednocześnie zachował z niego, to co najpiękniejsze, wyniósł otwartość na innych, wielokulturowość - tłumaczy dokumentalista. - Mawiał, że jest duszpasterzem wszystkich. Pisząc o Śląsku, głosząc kazania, dostrzegał jego wady, biedę, ganił choćby za pijaństwo. Jednocześnie był surowy, taki jak powinien być, ale również autentyczny i szczery - dodaje.
Ks. kard. August Hlond urodził się w 1881 roku w Brzęczkowicach. W 1926 roku krótko kierował nowo powstałą diecezją katowicką. Piastował również godności arcybiskupa gnieźnieńsko-poznańskiego oraz prymasa Polski. Zmarł w 1948 roku. Spoczywa w Warszawie. Na nagrobku jego rodziców pochowanych na cmentarzu przy ul. Mikołowskiej wyryto epitafium: "Małżonkowie religijni i cnotliwi. Wychowali swe dzieci dla Boga i Polski. Zgromadzeniu Salezjańskiemu dali czterech synów. Śląskowi pierwszego biskupa, Polsce prymasa, Kościołowi kardynała. Niech odpoczywają w pokoju."
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin