Forum Mieszkańców Mysłowice
Forum Mieszkańców Mysłowice
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna
->
Informacje z Mysłowic
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
:: FORUM MIESZKAŃCÓW MYSŁOWIC (2007/2014)
----------------
Witamy na Forum
:: MYSŁOWICE
----------------
Wybory 2014
O Mysłowicach
Informacje z Mysłowic
Inwestycje, budowy, remonty
Administracja i sprawy publiczne
Inwestycje zrealizowane
Sport
Fotoforum
Kandydaci na Prezydenta
:: HISTORIA
----------------
Mysłowice dawniej
Dokumenty
:: REKREACJA
----------------
Kultura i rozrywka
Zespoły muzyczne
:: SPOŁECZEŃSTWO
----------------
Na każdy temat
Silesia
Ogłoszenia
:: INICJATYWY MIESZKAŃCÓW
----------------
OFF Festival
Muzeum Miasta Mysłowice
Praca
Sprzedam, kupię, zamienię
MOK - Mysłowicki Ośrodek Kultury
Przyroda
Ludzie
Architektura
Reportaż
Imprezy
Inne
Oddam, poszukuję, inne
"PROMENADA WCZORAJ, PROMENADA JUTRO"
PLEBISCYT MIESZKAŃCÓW MYSŁOWIC mySŁAWY
Mysłowickie Diamenty 2009
Sprzątanie Trójkąta Trzech Cesarzy
mySŁAWY 2008
mySŁAWY 2009
MySławy 2010
Sportowe
Mysłowicki Ośrodek Kultury i Sztuki
Miejskie Centrum Kultury
Wybory 2010
Organizacja
----------------
Archiwum
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Tofik
Wysłany: Pią 12:53, 07 Mar 2008
Temat postu: [ŻM] Bezpiecznie jak w Mysłowicach
Bezpiecznie jak w Mysłowicach
( Życie Mysłowic )
Z Markiem Lisem, naczelnikiem Wydziału Bezpieczeństwa Publicznego i Reagowania Kryzysowego rozmawia Michał Woźniczko
Czy Mysłowice są bezpiecznym miastem?
Bezpieczeństwo to stan, do którego dążymy. Nie ma miasta na świecie, które byłoby w stu procentach bezpieczne. Poczucie bezpieczeństwa zależy od kilku czynników. Po pierwsze od działań służb, które się nim zajmują. W przypadku miast na prawach powiatu są to: straż miejska, straż pożarna i policja, a także inne służby. Do zakresu bezpieczeństwa, należy również zapewnienie stałego dostępu do mediów. Mieszkańcy muszą mieć również swobodny dostęp do usług finansowych, tak by w każdej chwili mogli korzystać ze środków zgromadzonych na swoim koncie. Potrzeba bezpieczeństwa jest potrzebą podstawową i skoro w Mysłowicach wszystkie sprawy społeczne dzieją się w sposób normalny, to można powiedzieć, że ta potrzeba jest zapewniona.
W miniony weekend przez nasz kraj przeszedł orkan Emma. W wielu miejscach wiatr przekraczał 100 km/h. Czy zanotowano poważniejsze straty?
Orkan Emma dotarł do Mysłowic. Na szczęście nie było ofiar w ludziach, ani poważniejszych strat związanych z uszkodzeniem mienia. Oczywiście w pierwszych godzinach po nadejściu wichury, niektóre drogi były zatarasowane połamanymi drzewami i gałęziami, ale miejskie służby prędko poradziły sobie z tym problemem. Poważniejsze skutki tego żywiołu nas ominęły.
A co w przypadku, gdyby nasze miasto znalazło się w epicentrum żywiołu. Czy jesteśmy przygotowani na poważniejsze skutki?
Ustawa o zarządzaniu kryzysowym nakazuje nam tworzenie miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego, w dawnej nomenklaturze używało się nazwy „sztab”. W tej chwili mówimy o zespołach. To grupa sześciu osób pod przewodnictwem prezydenta, która zbiera się w przypadku kryzysu, ustala kierunki działania i sposób reagowania. Oczywiście, pojedynczy pożar w mieście nie jest zdarzeniem, które wymaga zebrania zespołu. Działania ratownicze są prowadzone natychmiast przez jednostki ochrony przeciwpożarowej. Jeśli zdarzenie obejmuje większą część miasta lub dużą grupę, to do działania ściągamy straż miejską i policję, które pełnią role zabezpieczająca. Równocześnie w ramach miejskiego zespołu zarządzania kryzysowego pracuje dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Pracownicy MOPS zajmują się problemami socjalnymi.
W ostatnich latach opinię publiczną paraliżują terminy: sepsa, pneumokoki czy BSE. Czy w naszymi mieście prowadzone są działania zapobiegające epidemiom?
Działaniami związanymi z epidemiami zajmuje się Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Katowicach. Jeżeli jakieś działania w zakresie przeciwdziałania czy likwidacji epidemii są konieczne, to są one podejmowane właśnie przez PPIS w porozumieniu z prezydentem. W przypadku gdy likwidacja epidemii ma charakter długofalowy, to wówczas konieczne jest spotkanie zespołu zarządzania kryzysowego.
Wyobraźmy sobie taką sytuację: podczas posiedzenia Rady Miasta, lokalna grupa faszystowska terroryzuje salę, bierze zakładników i wysuwa żądania. Co wtedy?
W planie reagowania kryzysowego zapisane są procedury postępowania na wypadek ataku terrorystycznego. Bardziej skupiamy się na temacie ewentualnego podłożenia ładunków wybuchowych, niż na bezpośrednim działaniu grup terrorystycznych. Instrukcje mówią, aby w przypadku ataku poddawać się poleceniom, które wydaje przywódca terrorystów. Oczywiście bezpośrednie działania antyterrorystyczne podejmuje policja. Szczegółowe instrukcje mają charakter niejawny. Zagrożenie terrorystyczne występuje niezależnie od wielkości miasta i może wystąpić w każdym miejscu na Ziemi. Trzeba sobie wyraźnie powiedzieć, że żadne miasto czy państwo nie jest w sposób bezwzględny przygotowane na przeciwdziałanie aktom terroru. Co jakiś czas następuje wzrost zagrożenia, wówczas uczulamy odpowiednie służby na to, by zwrócić uwagę na osoby zachowujące się w sposób nietypowy.
Od ośmiu lat pracuje pan w wydziale bezpieczeństwa. Jakie wydarzenie było szczególnie groźne dla bezpieczeństwa mieszkańców?
Najwięcej strat w ostatnim czasie wyrządził huragan Kirył. Ciągle sporym zagrożeniem dla mieszkańców naszego miasta jest rów kosztowski – ciek, który przebiega przez większą część Dziećkowic. Co dwa, trzy lata prowadzimy dużą akcję związaną z zamarzaniem koryta tego potoku i możliwością zalania okolicznych gospodarstw. W Mysłowicach poza tym przypadkiem nie występuje zagrożenie powodziowe. Nasze miasto leży bowiem na wysokim brzegu Przemszy. Przez Mysłowice przebiegają kolejowe i drogowe trasy, po których mogą być transportowane materiały niebezpieczne. Przed trzema laty mieliśmy sytuację kryzysową, gdy przy bocznicy kolejowej pojawił się wyciek niebezpiecznej substancji, ale zagrożenie zostało natychmiast zlikwidowane.
Na ostatniej sesji Rady Miasta przedstawiony został program poprawy bezpieczeństwa publicznego na lata 2008-20011. Jakie są jego główne założenia?
Raz na cztery lata prezentujemy Radzie Miasta informację o realizacji programu Poprawy Bezpieczeństwa Publicznego oraz Zapobiegania Przestępczości w Mysłowicach. Informacja przedstawiona przez mój wydział została pozytywnie przyjęta przez Radę Miasta. Program poprawy bezpieczeństwa pozwala nam wypełnić kilka istotnych celów. Najistotniejszym z nich jest tzw. logistyka bezpieczeństwa, czyli planowanie środków finansowych potrzebnych na działania w zakresie bezpieczeństwa. Jak powszechnie wiadomo w zapewnienie bezpieczeństwa potrzebne są trzy rzeczy: pieniądze, pieniądze i jeszcze raz pieniądze. Przyjęty program pozwala nam zaplanować realizację finansową różnego typu zamierzeń w zakresie bezpieczeństwa, np. w tym roku zamierzamy zakupić samochód dla straży pożarnej, a w następnym dla policji. Zwykle jest tak, że poważniejsze zakupy inwestycyjne w dziedzinie odbywają się na zasadzie współfinansowania przez różnego typu jednostki. Drugim, ważnym celem programu jest wyznaczenie zadań w zakresie bezpieczeństwa dla miejskiej komendy policji. W ramach krajowego systemu ratowniczego-gaśniczego mamy prawo wyznaczać generalne zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa pożarowego. Szczególnie ważnym punktem programu poprawy bezpieczeństwa publicznego są działania prewencyjne.
Czy wydział jest otwarty na głosy mieszkańców?
Oczywiście. Informacje o zagrożeniach zawsze pochodzą od mieszkańców. W ramach wydziału działa Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego. Pod numerem 032 222-26-82 dyżurny przez całą dobę przyjmuje informacje o różnego typu zagrożeniach. Dyżurni są tak szkoleni, by w każdej dziedzinie związanej z bezpieczeństwem, byli w stanie udzielić pomocy.
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin