Forum Mieszkańców Mysłowice
Forum Mieszkańców Mysłowice
FAQ
Szukaj
Użytkownicy
Grupy
Galerie
Rejestracja
Profil
Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości
Zaloguj
Forum Forum Mieszkańców Mysłowice Strona Główna
->
Mysłowice dawniej
Napisz odpowiedź
Użytkownik
Temat
Treść wiadomości
Emotikony
Więcej Ikon
Kolor:
Domyślny
Ciemnoczerwony
Czerwony
Pomarańćzowy
Brązowy
Żółty
Zielony
Oliwkowy
Błękitny
Niebieski
Ciemnoniebieski
Purpurowy
Fioletowy
Biały
Czarny
Rozmiar:
Minimalny
Mały
Normalny
Duży
Ogromny
Zamknij Tagi
Opcje
HTML:
TAK
BBCode
:
TAK
Uśmieszki:
TAK
Wyłącz HTML w tym poście
Wyłącz BBCode w tym poście
Wyłącz Uśmieszki w tym poście
Kod potwierdzający: *
Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Skocz do:
Wybierz forum
:: FORUM MIESZKAŃCÓW MYSŁOWIC (2007/2014)
----------------
Witamy na Forum
:: MYSŁOWICE
----------------
Wybory 2014
O Mysłowicach
Informacje z Mysłowic
Inwestycje, budowy, remonty
Administracja i sprawy publiczne
Inwestycje zrealizowane
Sport
Fotoforum
Kandydaci na Prezydenta
:: HISTORIA
----------------
Mysłowice dawniej
Dokumenty
:: REKREACJA
----------------
Kultura i rozrywka
Zespoły muzyczne
:: SPOŁECZEŃSTWO
----------------
Na każdy temat
Silesia
Ogłoszenia
:: INICJATYWY MIESZKAŃCÓW
----------------
OFF Festival
Muzeum Miasta Mysłowice
Praca
Sprzedam, kupię, zamienię
MOK - Mysłowicki Ośrodek Kultury
Przyroda
Ludzie
Architektura
Reportaż
Imprezy
Inne
Oddam, poszukuję, inne
"PROMENADA WCZORAJ, PROMENADA JUTRO"
PLEBISCYT MIESZKAŃCÓW MYSŁOWIC mySŁAWY
Mysłowickie Diamenty 2009
Sprzątanie Trójkąta Trzech Cesarzy
mySŁAWY 2008
mySŁAWY 2009
MySławy 2010
Sportowe
Mysłowicki Ośrodek Kultury i Sztuki
Miejskie Centrum Kultury
Wybory 2010
Organizacja
----------------
Archiwum
Przegląd tematu
Autor
Wiadomość
Jorg
Wysłany: Czw 21:08, 27 Mar 2008
Temat postu:
Trochę nieuprawnionych domysłów w tym wywodzie.
Wydaje mi się, że istnieje proste wytłumaczenie wezwania kościoła, jego formy i lokalizacji.
Plan ośmioboku pojawia się często w obiektach, które stanowić miały naśladownictwo konstrukcji wzniesionej nad grobem Chrystusa w Jerozolimie (a w sąsiedztwie której według legendy św. Helena odnalazła krzyż Chrystusowy). Ponieważ rozpowszechnione było dążenie do odtwarzania jerozolimskiej topografii, świątynie takie sytuowano poza miastem (Golgota i grób Chrystusa znajdują się poza murami Jerozolimy). Tak jest wprzypadku ośmiobocznego kościoła św. Ducha wwzniesionego za bramą Bytomia przez bożogrobców, czy kościoła św. Krzyża (również na planie ośmioboku) pod Opawą.
W mysłowickim kościele warto zwrócić uwagęowe figury NMP i św. Jana Ewangelisty z grupy Ukrzyżowania. Ich twórcą jest Jan Solski - przybyły z Polski rzeźbiarz, działający ok. 1720 r. w Bytomiu, twórca ołtarza w tamtejszym kościele św. Ducha i świetnego krucyfiksu w kościele Wniebowzięcia NMP.
take
Wysłany: Wto 23:41, 08 Maj 2007
Temat postu: [Stare Miasto] Kościółek Św. Krzyża
Kościółek Św. Krzyża na Starym Mieście
Na granicy Starego Miasta i Piasku, ulicy Bytomskiej i Świerczyny, nieopodal kopalni "Mysłowice" znajduje się na przypominającym trójkąt, otoczonym ulicami placyku mały kościółek, prawie kapliczka. Jest to według tradycji najstarsze miejsce kultu chrześcijańskiego w Mysłowicach i najstarsza mysłowicka parafia sięgająca aż XII wieku. Charakterystyczne dla powstania kościółka jest samo jego wezwanie - Świętego Krzyża (Podwyższenia Krzyża Świętego) - najbardziej popularne w tamtym okresie. Wezwanie związane jest z odbywającymi się wtedy wyprawami krzyżowymi do Ziemi Świętej. Do zakładanych w średniowieczu kościołów pod tym wezwaniem sprowadzano często z Ziemi Świętej relikwie Krzyża świętego. Możliwe jest więc, że jeden z rycerzy wracających z wyprawy krzyżowej lub odwiedzający Ziemię Świętą pokutnik takie relikwie przywiózł również do Mysłowic.
Okolice kościółka Św. Krzyża na planie Mysłowic z 1590 r. A. Lorenza (arch. red. m-ce24.pl)
Kościółek założono przy skrzyżowaniu najważniejszej wówczas mysłowickiej drogi do ówczesnej osady w Bytomiu (ulica Bytomska) z drogą do Janowa, czyli dzisiejszą ulicą Wielka Skotnica (po wybudowaniu torowiska nie dochodzi ona do kościółka). Kościółek jest dosyć znacznie oddalony od centrum Starego Miasta z rynkiem. Nie znany jest tego powód. Może osada Mysłowice w tamtym czasie jeszcze nie istniała? Jest to mało prawdopodobne, ponieważ droga bytomska nie mogła prowadzić "do nikąd" lub tylko do przeprawy przez Czarną Przemszę, a późniejszą osadę zbudowano by raczej wokół miejsca kultu. Należy przyjąć, że kościółek założono na miejscu wcześniejszego pogańskiego kultu (co było praktyką misjonarzy chrześcijańskich), które to znajdowały się zazwyczaj poza ludzkimi osadami, na wzniesieniach, w różnego rodzaju świętych gajach itp.
Przy kościółku znajdował się pierwszy cmentarz chrześcijański, który jak wszystkie pierwsze cmentarze zakładany był wokół świątyni. Cmentarz ten nie jest jedynym mysłowickim cmentarzem, który zlikwidowano i terenem skrywającym ludzkie szczątki, który ma obecnie inne przeznaczenie. Również wokół Kościoła Mariackiego grzebano zmarłych i większość terenu dawnego cmentarza otoczona jest do dzisiaj okalającym kościół murem. Do czasów obecnych nie przetrwały na Starym Mieście żadne cmentarze. Cmentarzami należącymi do dawnych Mysłowic są cztery założone później - dwa katolickie przy ul. Mikołowskiej na Śródmieściu, ewangelicki przy Oświęcimskiej na Słupnej i żydowski (w postaci nieużywanego już zabytku) przy Gwarków na Piasku.
Nie wiadomo jaki był wygląd pierwszego budynku kościółka, ani jak długo on przetrwał, na pewno był on jednak drewniany, ponieważ pierwszym murowaną budowlą w Mysłowicach jest Kościół Mariacki, którego gotyckie mury schowane są pod neobarokową przebudową z początku XX wieku, po ostatnim z kilku jego pożarów. z historycznych przekazów wiadome jest, że budulec kościółka w 1720 roku uległ naturalnemu zniszczeniu i przez aż 20 lat, do czasu kiedy kościółek odbudowano, był on ruiną. W czasie wojen napoleońskich w 1807 roku kościółek spłonął, ale odbudowano go już szybciej, bo po 3 latach i od tamtej pory budynek kościółka bez istotnych zmian przetrwał do dzisiaj.
Kościółek Św. Krzyża w wyglądzie po odbudowie w 1810 roku
Fragment stropu we wnętrzu kościółka Św. Krzyża
Ranga kościółka Św. Krzyża spadła po powstaniu Kościoła Mariackiego przy rynku i przez wieki miał on charakter kapliczki. Tak było do czasu kiedy na początku lat 1970-tych postanowiono dla dzielnicy Piasek założyć osobną parafię. Ostatecznie nowa parafia przy kościółku powstała w 1980 roku i oprócz samego kościółka od 1987 roku posiada ona drugi kościół - Kościół Mariacki, którego ranga z kolei spadła po wybudowaniu wielkiego neogotyckiego kościoła p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa (tzw. duży kościół) i we wcześniejszym okresie nie pełnił już roli kościoła parafialnego, a jedynie akademickiego.
Kościółek Św. Krzyża jest jednym z najbardziej lubianych przez mysłowiczan kościołów w mieście. Czesto wstępują do niego osoby nie należące do parafii, ale udający się na położony przy murze świątyni przystanek tramwajowy, odwiedzajacy chorych w pobliskim szpitalu lub inni przechodnie. Urokliwie położony kościółek na skrawku zieleni wśród gwarnych ulic daje wiernym wytchnienie i chwilkę zadumy.
-
[i]Towarzystwo Opieki nad Zabytkami O/Mysłowice
fora.pl
- załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by
phpBB
© 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin