Autor Wiadomo¶æ
Tofik
PostWys³any: Pon 21:48, 12 Lis 2007    Temat postu: O m³odych dla m³odych

O M£ODYCH DLA M£ODYCH
( ¯ycie Mys³owic )

Kultura i tradycja maj± wiêkszy wp³yw na tworzenie wzorców wychowania i wspó³pracy z m³odzie¿± ni¿ mogliby¶my sobie wyobraziæ. Od Hiszpanów, czy Niemców ró¿nimy siê mentalnie, co jednak nie oznacza, ¿e powinni¶my siê z tego powodu czuæ gorsi. Przeciwnie, Europa tak¿e mo¿e od nas siê uczyæ.

Organizatorami ,,European Conferences of Young Workers" byli tym razem przedstawiciele zaprzyja¼nionego z Mys³owicami miasta partnerskiego z Phorzheim. Przez kilka dni mogli¶my przekonaæ siê, co zjednoczona Europa ma do zaoferowania m³odym ludziom i czy mo¿emy dorzuciæ swoja cegie³kê - mówi Bartek Malaka, wiceprzewodnicz±cy mys³owickiej M³odzie¿owej Rady Miasta, która ukonstytu³owa³a siê dos³ownie dzieñ przed konferencj± w Herrenbergu. Obecni tam hiszpanie maj± na tym polu du¿o wiêksze do¶wiadczenie. Dowiedzieli¶my siê, jak wygl±da to choæby w hiszpañskim Albacete - dodaje Bartek, choæ nie ukrywa, ¿e by³ nieco zaskoczony rozwi±zaniami z po³udnia Europy.

M£ODZIE¯OWA RADA PO TRZYDZIESTCE

Okazuje siê, ze obraz trzydziestolatka zasiadaj±cego w gronie rady m³odzie¿owców nie jest w Hiszpanii niczym nadzwyczajnym - reprezentujacy w Herrenbergu Mys³owice Bartek Malaka, to osiemnastolatek. W Hiszpanii rady m³odzie¿owe s± tak naprawdê otwarte dla wszystkich, nie ma znaczenia czy masz dwadzie¶cia, czy ponad trzydzie¶ci, wa¿na jest twoja praca i jej efekty, choæ czêsto nie wiemy ile reprezentujemy osób - wyja¶nia Raul Lopez, cz³onek M³odzie¿owej Rady Miasta w Albacete. Raul liczy sobie 31 wiosen, na co dzieñ pracuje jako ,,street worker", zajmuje siê trudn± m³odzie¿± borykaj±ca sie z problemami uzale¿nieñ. Jak widzisz przekroczy³em trzydziestkê i dalej ¶wietnie czujê sie w¶ród m³odzie¿y - u¶miecha siê sympatyczny Hiszpan. Ale na Pó³wyspie Iberyjskim nikt te¿ zbytnio nie spieszy siê, by wyfrun±æ z domowych pieleszy i szybko siê usamodzielniæ. Statystycznie dzieje siê to dopiero po 32 - 35 roku ¿ycia. M³odzi Niemcy i Polacy rzadko decyduja siê, by tak d³ugo mieszkaæ z rodzicami. W Hiszpanii przyczyn± jest jednak nie tylko mentalno¶æ, ale i ceny mieszkañ siêgaj±ce przy ¶rednim standardzie i niewielkim metra¿u 170- 180 tysiêcy euro ! W Niemczech za tê sumê mo¿na kupiæ dwa mieszkania, w Polsce nawet trzy. M³odzi Polacy mog± z kolei rówie¶nikom z Niemiec pozazdro¶ciæ zarobków. Sta¿ysta otrzymuje ¶rednio 550 euro, czyli mniej wiêcej tyle, ile nad Wis³± wynosi srednia krajowa.

POD WRA¯ENIEM

Ka¿dy z uczestników konferencji mia³ czas na przedstawienie swoich propozycji. Forma by³a dowlna - od prezentacji multimedialnych po wyk³ady. Ka¿dy wybiera³ taki przekaz, w jakim czu³ siê najlepiej. Du¿e wra¿enie zrobi³a polska prezentacja w g³ównej mierze temat wspó³pracy m³odzie¿y z o¶rodkami kultury w mie¶cie - Miejskim Centrum Kultury, ,,Trójkatem" i MDK-iem. Mys³owice staja siê powoli jedn± z kolebek muzyki rockowej w Polsce, powstaje mnóstwo zespo³ów, chc±cych spróbowaæ swoich si³ na scenie, za¶ domy, centra kultury s± miejscami, w których odbywaj± siê próby. Silnie dzia³a wolontariat, poza tym m³odzi chc± decydowaæ w przysz³o¶ci o obliczu miasta, o czym ¶wiadczy choæby wysoka frekwencja podczas wyborów do M³odzie¿owej Rady Miasta - mówi Marcin Pata³±g, podinspektor w kancelarii prezydenta w mys³owickim magistracie, który w trakcie konferencji wciela³ siê kilkakrotnie w rolê prelegenta. Niemcy lansuj± z kolei inny model - lokalne w³adze samorzadowe tworz± dla m³odych Youth- Clubs (Kluby M³odzie¿owe). Kluby powstaj± nawet w ma³ych, kilkutysiêcznych miejscowo¶ciach, jak np. w niespe³na trzytysiêcznym Friolzheim. Jeden z wiêkszych niebawem zacznie funkcjonowaæ w tubingen niedaleko Stuttgartu. W dwupiêtrowym budynku w centrum miasta bêd± pomiesczenia na u¿ytek kafejki internetowej, jest bar, sala do prób muzycznych, mini si³ownia, a w podpiwniczeniu powstaje nowoczesna dyskoteka MOFO. Klub jest utrzymywany przez miasto. Rz±dz± nim jednak m³odzi. Ucz± siê w ten sposób odpowiedzialno¶ci, systematyczno¶ci. Czuj±, ¿e s± u siebie, odpowiadaj± jednocze¶nie za wszystko co jest wewn±trz i sami utrzymuj± porz±dek. To skutkuje, bo zamiast chodziæ bez celu po ulicach, moga robiæ co¶ po¿ytycznego - t³umaczy Jurgen Hoerstmann, pracuj±cy na co dzieñ z m³odzie¿±.

OSWAJANIE LWA

Widok m³odego, kilkunastoletniego cz³owieka z butelk± piwa i papierosem w d³oni nieprzywyk³ych do ogl±dania tego typu obrazków mo¿e jednak szokowaæ. Bo co innego prywatna dyskoteka, a co innego klub utrzymywany z publicznych przecie¿ pieniêdzy. Bynajmniej nie jest to deprawowanie m³odzie¿y - zastrzega Jurgen Hoerstmann- To tak, jakby¶my trzymali lwa w klatce. Na wolno¶ci zachowa siê inaczej ni¿ w klatce. Mniej ograniczeñ czêsto redukuje pokusy. Wiadomo, ¿e zakazany owoc smakuje lepiej. Podany, nie kusi. Czy taki argument mo¿e przekonywaæ ? Raczej nie. Na pewno wynika to z jednej strony z innej kultury i mentalno¶ci. Z drugiej, nie zapominajmy ¿e kluby te dzia³aj± dziêki pieni±dzom podatnika. Oczywi¶cie maj± wiele zalet czysto praktycznych, jak salki komputerowe, ale nastolatek z piwem w d³oni, oczywi¶cie to chyba nie jest wymarzony widok dla rodzica. Przeniesienie tego wzorca na nasz grunt nie by³oby najszczê¶liwszym rozwi±zaniem. Poza tym mamy ustawê o wychowaniu w trze¼wo¶ci- zauwa¿a Ewelina Muzyk - Dzie¿a, sekretarz miasta Mys³owice. Do klubów m³odziezowych z rezerw± podchodz± tak¿e niemieccy nauczyciele. Akcentuj± problem emigrantów. Kluby s± otwarte dla wszystkich, tak¿e dla dzieci Rosjan i Turków, którzy przyjechali do Niemiec. Problem polega na tym, ¿e czêsto dochodzi miêdzy nimi do konfliktów. £atwy dostêp do alkoholu niestety tylko je nawarstwia. A czy z piwem maszeruj± czê¶ciej Rosjanie, Turcy, czy Niemcy nie ma ju¿ tutaj wiêkszego znaczenia. Idea klubów jest dobra, niestety efekt jednak inny od zamierzonego - mówi Siaggie Lanz, nauczycielka jêzyka angielskiego w jednej ze szkó³ niedaleko Stuttgartu.
W Polsce choæ problemu z emigrantami na tak± skalê, jak w Niemczech nie ma, to ów nowatorski model by³by raczej trudny do zaakceptowania.
Powinni¶my szukaæ wzorów bli¿ej naszej mentalno¶ci. M³odzi mogliby w wiêkszym stopniu decydowaæ o obliczu i kszta³cie placówek kultury w Mys³owicach. Byliby kim¶ w formie konsultantów dla dyrektorów. Pod warunkiem, ¿e szefowie tych instytucji chcieliby ich choæ raz wys³uchaæ- dodaje Ewelina Muzyk- Dzie¿a.

DO ZOBACZENIA W POLSCE

Kolejna okazja do dyskusji m³odzie¿y w miêdzynarodowym gronie nadarzy siê niebawem. Niewykluczone, ¿e tym razem przybierze ona formê szkoleñ. Jest szansa, ¿e odbêdzie siê ono w Polsce. Zapraszamy!
Marcin Król

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group