take |
Wysłany: Nie 0:17, 06 Maj 2007 Temat postu: Wieża Bismarcka |
|
"Nasza" wieza była najwyższa, z tych na terenie dzisiejszej Polski.
Z 40 wież Bismarcka znajdujących się na terenie Polski zostało jeszcze 17.
Jak to było.. Wieżą, Promenada, Trójkat..
Turyści obserwowali, jak daleko sięgało państwo niemieckie. W pogodne dni z wieży można było zobaczyć Kraków, a nawet i Tatry.
Jeszcze 90 lat temu Trójkąt Trzech Cesarzy był jedną z największych atrakcji turystycznych na Śląsku. Dziś po Trójkącie pozostały tylko brudna Przemsza, a dawny rosyjski i austriacki zabór łączy stara rura ciepłownicza.
W książce "Historia o Trójkącie Trzech Cesarzy" wydanej w 1913 roku w Berlinie, Trójkąt był atrakcją turystyczną na światową skalę. Zjeżdżali się tam ludzie z całego Śląska i nie tylko. Maszerowali oni Promenadą, po której obu stronach stały kramy, gdzie sprzedawano pocztówki z wizerunkiem trzech cesarzy i inne pamiątki. Przy Promenadzie jest źródełko, z którego woda wypływa z pyska mosiężnego lwa. Legenda mówi, że w tym miejscu spotkało się trzech cesarzy i pili wodę ze złotych kubków. Dalej był cały kompleks restauracji i bufetów nazywany "Ogrodem Trzech Cesarzy", grała muzyka, były podesty do tańca, śpiewały chóry.
W roku 1913 było w Mysłowicach 110 restauracji, a obecnie jest może 6. Ludzie kąpali się w Przemszy, łowili ryby. To była ozdoba miasta, miejsce wypoczynku ludzi z całej okolicy. Mimo że po I Wojnie Światowej granica była od Trójkąta daleko, ludzie nadal chodzili tam na spacery, a dzieci zimą jeździły z góry na nartach.
Wyobrazić możemy sobie, jaką funkcję pełniłaby wieża dzisiaj. I tak na pewno byłaby sporą atrakcją turystyczną i świetnym punktem widokowym. Być może powstała by obok niej mała gastronomia itp. Kto wie, czy dzięki obecności wieży teren wokół "Trójkąta" byłby zadbany i zagospodarowany. Tak każe przypuszczać logika - miejsce to ma przecież, jak mało które, dogodną dostępność komunikacyjną.
Do wieży prowadziły dwa główne deptaki: od strony Mysłowic - Promenada, i od strony Słupnej - wąska alejka. Niewielki kawałek tego deptaka od strony kolei piaskowej zachował się do dzisiaj. Tym traktem podążały rzesze turystów udających się na wieżę Bismarcka..
Z materiałów, kamieni po zburzeniu wieży wybudowano po cząści:
Katedrę Chrystusa Króla w Katowicach
oraz
kościół w Brzęczkowicach, a raczej schody koscioła (lata 40):
-
http://www.m-ce24.pl - mysłowicki portal mieszkańców
http://www.bismarcktuerme.de - niemiecka strona o wieżach Bismarcka |
|