Autor Wiadomość
fiołek
PostWysłany: Pią 13:20, 23 Sty 2015    Temat postu: Re: Przemsza

bbogusław napisał:
Przemsza w trakcie budowy wieżowców przy ulicy Kołłątaja była tam gdzie jest obecnie nic nie zmieniano natomiast wieżowce są wybudowane w część parku a dokładnie na polach zalewowych w parku mieściło się ogrodnictwo pozostałość są do tej pory



Gdzie są te pozostałości - możesz coś więcej napisać o ogrodnictwie

Pozdrawiam
Myslovitz
PostWysłany: Śro 2:45, 17 Wrz 2014    Temat postu:

Noo, też dla mnie szok Wesoly
bialyk
PostWysłany: Pon 13:42, 19 Maj 2014    Temat postu:

Proszę, czego można się dowiedzieć o mieście Wesoly
abydos
PostWysłany: Pon 9:51, 23 Kwi 2012    Temat postu:

Cytat:
pierwszym mysłowickim "drapaczem chmur" jest wieżowiec przy ul. Reymonta


czyżby chodziło o tan w którym jest pizzeria angelo??
ktoś wie coś więcej na temat jego powstania??
ninja alex
PostWysłany: Sob 13:06, 21 Kwi 2012    Temat postu:

Kiedyś na Brzęczkowicach stał czołg. Czy ktoś wie co się z nim stało?
bbogusław
PostWysłany: Wto 16:11, 13 Mar 2012    Temat postu: Przemsza

Przemsza w trakcie budowy wieżowców przy ulicy Kołłątaja była tam gdzie jest obecnie nic nie zmieniano natomiast wieżowce są wybudowane w część parku a dokładnie na polach zalewowych w parku mieściło się ogrodnictwo pozostałość są do tej pory
bogusław
PostWysłany: Wto 16:02, 13 Mar 2012    Temat postu: synagoga

Zdradzi mi jak stara synagoga przy pl. Miroszewskich łączy się z ulicą Kołłontaja jat ten budynek jest na rogu placu Miroszewskich , wejścia do parku ,bytomskiej
take
PostWysłany: Nie 17:15, 25 Kwi 2010    Temat postu:

Przed chwilą w TVP "Teleexpress" mówili o najkrótszej ulicy w Polsce. Ulica Samborska znajduje się w Warszawie i mierzy ok. 28 kroków, czyli 25 metrów.

Hm, czy ktoś mierzył ulicę Przemszy (pomiędzy Bytomską a Pl. Mieroszewskich)? Trzeba to sprawdzić.

uzytkownik
PostWysłany: Sob 9:36, 27 Cze 2009    Temat postu:

@Take
Jestem pod wrażeniem twojej wiedzy.
Pozdrawiam.
take
PostWysłany: Czw 1:22, 25 Cze 2009    Temat postu:

Mysłowickie kina:

W związku z pytaniem o Mysłowickie kina, pozwoliłem sobie w wielkim skrócie opisać historię mysłowickiej przygody z dużym ekranem. Jeżeli ktokolwiek zna nazwy kin sezonowych (czyt. poniżej) prosimy o podzielenie się informacją.

Od świetności...

Pierwsza eksperymentalna projekcja filmowa na terenie Mysłowic odbyła się w prowizorycznym namiocie u zbiegu dzisiejszych ulic Katowickiej i Szopena. Z kolei pierwsze kino w Mysłowicach (1907) nazywało się "Union" mieszczące się w jednej z kamienic na rynku. Grano tu melodramaty, komedie, kroniki oraz filmy przygodowe. Kino "Union" to późniejsze kino "Piast" wielokrotnie przebudowywane, a do dziś witające swym wyglądem odwiedzających rynek. Projekcje filmowe odbywały się także w różnych dzielnicach dzisiejszych Mysłowic w tzw. kinach objazdowych.

Drugim kinem w Mysłowicach, powstałym po zakończeniu I Wojny Światowej było kino "Helios", które urządzono przy dzisiejszej ul. Grunwaldzkiej, w pomieszczeniu po sklepie. W kinie tym grano westerny, kryminały oraz komedie. Pamiętajmy, iż było to kino nieme - obraz wzbogacany filmową muzyką z patefonu lub elektrycznych organów.

Trzecim kinem w Mysłowicach było "Casino" przy ul. Grunwaldzkiej 14, które było konkurencją dla kina "Union". Późniejsza nazwa kina to "Adria". Wejście do kina, to dzisiejsza videoteka "Videoworld".

Po II Wojnie Światowej swą działalność wznowiły dwa mysłowickie kina - "Piast" oraz "Adria". W 1961 roku wybudowano nowy kinoteatr z salą widowiskową w dzielnicy Brzezinka i w 1962 r. uruchomiono jako trzecie po wojnie kino "Znicz". W wyniku zmian administracyjnych w roku 1974 i przyłączenia do Mysłowic gminy Wesoła działał kinoteatr "Dar Górnika" - późniejsza nazwa "Kosmos II".
Oprócz czterech działających w mieście kin w latach '70/'80, działały także kina sezonowe oraz okazyjne mieszczące się w Kosztowach na "rynku" oraz m.in. na ul. Krakowskiej na parterze hotelu Gościniec, przy Obrzeżnej Zachodniej w byłym Kombudzie.

...do upadku

W latach od '81 do lipca 2006 roku przy ul. Grunwaldzkiej 7, w budynku Miejskiego Centrum Kultury w Mysłowicach działa kino "Oscar". W 2002 roku po modernizacji MCK oddano do użytku nowoczesną salę kinową wyposażoną w system dźwięku Dolby SR. Po szaradach na dyrektorskim stołku w 2006 r. zapada decyzja o zawieszeniu działalności rzekomo nierentownego kina "Oscar", działającego w strukturach MCK. Oficjalnie kino nie zostało zlikwidowane. Do dziś na sali widowiskowej sporadycznie i okazjonalne zostają wyświetlane filmy - najczęściej dla najmłodszych widzów.

Bum w ostatnich latach na popularne multikina osłabił pozycje małych kin, które filmowe kopie otrzymywały w drugiej kolejności, kilka miesięcy po premierze nowości ekranowych.
Podobnie jak w kinie "Oscar" filmy zaprzestano wyświetlać w "Kosmos II" w Wesołej (ostatnie seanse miały miejsce w 2005 roku) oraz w Brzezińskim "Zniczu", które przemianowane zostało na "DKF Znicz im. Andrzeja Nardeliego".
aisha
PostWysłany: Czw 1:21, 25 Cze 2009    Temat postu:

Nie wnikajmy co jest powodem do dumy a co nie jest. Są to jak widać ciekawostki dot. Mysłowic na przestrzeni wieków.

Co do kapliczki Jarlików, została w 2000 roku przemianowana na Św. Jana Chrzeciciela, patrona Mysłowic.

Owa powieść Dumasa to prawdopodobnie "Dama kameliowa" (La Dame aux camélias - 1848, wyd. polskie - 1870). Ten melodramat przyniósł autorowi największe uznanie oraz został z dużym sukcesem adaptowany scenicznie.
uzytkownik
PostWysłany: Śro 23:14, 24 Cze 2009    Temat postu: Re: Ciekawostki i zagadki dot. naszego miasta

Take napisał:

Czy wiesz, że w Mysłowicach...

- kiedyś miejscowość Sosnowiec istniała na terenie Mysłowic pomiędzy Kosztowami a Dziećkowicami, a obecny Sosnowiec nazywał się "Sosnowice"

no i nie wiem z czego tu mamy być dumni ???

Cytat:

- na początku XX wieku na Starym Mieście istniało 74 restauracje i kilkanaście kin

wymień mi więcej niż dwa kina i ich lokalizacje, bo jakoś nie potrafię sobie tego wyobrazić.

Cytat:

- najbardziej znaną kapliczkę św. Jana Chrzciciela aż dwa razy przenoszono z miejsca na miejsce

... chyba chodzi Ci o kapliczkę Jarlików?

Cytat:

- tragiczne losy małżeństwa z Mysłowic, mieszkańców zamku na Słupnej, opisał w powieści Aleksander Dumas młodszy, syn autora "Trzech Muszkieterów"

a w jakiej to powieści?
take
PostWysłany: Śro 9:59, 24 Cze 2009    Temat postu:

Mysłowickie Muzeum Pożarnictwa jest Muzeum Centralnym, jedynym takim Muzeum Państwowym (utrzymywanym przez Państwo Polskie) z oddziałem zamiejscowym w Wielkopolskim Muzeum Pożarnictwa w Rakoniewicach.

Znajdziemy też mundury z byłych i obecnych państw europejskich a także mundur Prezydenta USA, w którym był podczas akcji ratunkowej World Trade Center w N.Y.

W Olkuszu jest Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej. Pierwsze lokalne Muzeum Pożarnictwa w Polsce powstało w 1972 w Lizbarku. W Mysłowicach w 1975 jako Państwowe o zasięgu ponadregionalnym.

Jest to obecnie jedyne takie i największe w kraju muzeum pojazdów i sprzętu pożarniczego, które także znajduje się na śląskim Szlaku Zabytków Techniki.
nikt
PostWysłany: Śro 7:33, 24 Cze 2009    Temat postu:

Mysłowickie muzeum pożarnictwa nie jest jedynym w Polsce. jak podano w punkcie w pierwszym poscie. Swoje muzeum pożarnictwa ma na przykład Olkusz. Mysłowickie jest największe w Polsce.
kukulka1
PostWysłany: Pon 11:48, 08 Gru 2008    Temat postu:

Giełda samochodowa to już chyba od jakiegoś czasu nie jest największa w Polsce Wesoly

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group